Sizi Arayalım

Kredi Kartı Ödeme Seçenekleri İçin Müşteri Temsilcimizle Görüşebilirsiniz...

0 (232) 330 2643

Havalı Yatak Nedir? Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

Medikal tip havalı yataklar en temel olarak, zamanının çoğunu veya tamamını yatarak geçirmek zorunda olan kişilerin yatağa temas eden cilt yüzeylerinde, temas basıncını azaltarak dekübit ülseri yarası (bası yarası) oluşumunu engellemek için kullanılan yatak çeşididir denilebilir. Adından da anlaşılacağı üzere bu tip yataklar, yatma yüzeylerini oluşturan hava hücreleri içerisindeki havanın basıncını arttırıp azaltarak üzerinde yatan kişinin cildinde oluşan basıncı dengeleyip yara oluşumunu engellemeyi amaçlar.

Havalı yatakların pek çok değişik tipi bulunmaktadır. Doğru havalı yatak seçimi hastanın durumuna göre belirlenebileceği gibi temelde hastanın kendi başına hareket kabiliyetine bağlıdır. Yattığı yerde kendi başına pozisyon değiştirebilen ve/veya belirli aralıklarla yattığı yerden kalkarak hareket edebilen hastalar için basit tip havalı yataklar (Curocell S.A.M® veya Curocell S.A.M. Pro®) yeteli olabilirken, kendi başına hareket kabiliyeti bulunmayan hastalar için daha nitelikli orta veya üst düzey havalı (Curocell M4®) yataklar tercih edilmelidir. Hasta cildinde bası yarası oluşmuşsa yatak seçimi yaranın kategorisine göre belirlenmeli, kesin çözüm için orta (Curocell M4®) veya üst düzey (Curocell A4®) bir yatak seçilmelidir.

Avrupa'nın önde gelen yatak üreticilerinden olan Care of Sweden® kaliteyi ön planda tutarak dekübit ülserini (bası yarası) önlemede kesin çözümler sunmaktadır. Hemen her hasta tipine uygun Care of Sweden® yatak modelleri üç farklı başlıkta toplanmaktadır.

Curocell S.A.M®

Curocell S.A.M® Havalı Yatak Sistemi, bası yaralarının önlenmesi, 2. kategoriye kadar bası yaralarının tedavisinde ve ağrı tedavisi sırasında hastalara konforlu bir yatış yüzeyi sunar.  Yatma yüzeyinde sürekli düşük basınç oluşmasını sağlayarak bası yarası oluşumunu engeller.

Curocell S.A.M  / Çelik Mavisi Kılıf

Bu Ürünü Satın Alabileceğiniz Mağazalar

Curocell S.A.M® yumuşak fakat oldukça dayanıklı malzemelerden üretilmiştir. Pompanın kullanımı son derece kolaydır. Kullanım sırasında sessiz çalışan pompanın elektrik tüketimi düşüktür. CPR vanası sayesinde, hastaya acil müdahale gereken durumlarda,  yatağın içerisindeki hava kısa sürede boşaltılabilir.

Dört yöne esneyebilen hijyenik kılıf karyolanın pozisyonunu almakta zorlanmaz.  Çamaşır makinasında max 95 °C de yıkanabilir, kimyasal dezenfektanlarla temizlenebilir. Nem ve hava geçirgen yapısı, hastanın cildinin kurumaya bağlı tahriş olma riskini azaltır.  Üç tarafı fermuar çevrili olan kılıfın değişimi kolaydır. Kaynaklı dikişleri ve fermuar koruması sayesinde her türlü vücut sıvılarının yatak içerisine sızması engellenmiştir.

Ölçüler: 90x200 cm

Yatak Kalınlığı: 10 cm

Kullanım Amacı: Yara oluşumunu önlemek için ve 2. kategori hastaların tedavisi esnasında kullanılabilir.

Taşıma Kapasitesi: 0 - 200 kg

Bu Ürünü Satın Alabileceğiniz Mağazalar

Curocell S.A.M Pro CF16®

Curocell S.A.M Pro CF 16® Havalı Yatak Sistemi, bası yaralarının önlenmesi, 3. kategoriye kadar bası yaralarının tedavisinde ve ağrı tedavisi sırasında hastalara konforlu bir yatış yüzeyi sunar.  Yatma yüzeyinde sürekli düşük basınç oluşmasını sağlayarak bası yarası oluşumunu engeller. Yatak tabanında bulunan 6 cm yüksekliğindeki sünger katman sayesinde doğrudan karyola üstüne sabitlenebilir, ikinci bir sünger yatma yüzeyi gerektirmez.

Curocell S.A.M Pro CF16 / Olivia Kılıf

Curocell S.A.M Pro CF16® yumuşak fakat oldukça dayanıklı malzemelerden üretilmiştir. Pompanın kullanımı son derece kolaydır. Kullanım sırasında sessiz çalışan pompanın elektrik tüketimi düşüktür. CPR vanası sayesinde, acil durumlarda,  yatağın içerisindeki hava kısa sürede boşaltılabilir. Ayrıca transport özelliği sayesinde pompa durdurulduğu andaki yatak içi hava basıncını sabit tutarak hastanın yatakla birlikte taşınabilmesine olanak sağlar.

Diğer sabit düşük basınçlı havalı yatak modellerinden farklı olarak S.A.M Pro CF16®'da Topuk Koruma özelliği bulunmaktadır. Yatağın ayak ucunda bulunan hava hücrelerindeki basınç diğer hava hücrelerine kıyasla daha düşüktür. Bu sayede topuklarda yara oluşumu engellenmektedir.

Dört yöne esneyebilen hijyenik kılıf karyolanın pozisyonunu almakta zorlanmaz.  Çamaşır makinasında max 95 °C de yıkanabilir, kimyasal dezenfektanlarla temizlenebilir. Nem ve hava geçirgen yapısı, hastanın cildinin kurumaya bağlı tahriş olma riskini azaltır.  Üç tarafı fermuar çevrili olan kılıfın değişimi kolaydır. Kaynaklı dikişleri ve fermuar koruması sayesinde her türlü vücut sıvılarının yatak içerisine sızması engeller.

Curocell S.A.M Pro CF 16® dış koruyucu kılıfa ilave olarak ikinci bir iç kılıf ile birlikte sunulmaktadır. Süngerimsi yumuşak malzemeden imal iç kılıf sayesinde hasta konforu arttırılmış, karyola hareketlerine bağlı olarak hastanın kalça bölgesinde oluşabilecek sıkışmalar engellenmiştir.

Ölçüler: 90x200 cm

Yatak Kalınlığı: 16 cm

Kullanım Amacı: Yara oluşumunu önlemek için ve 3. kategori hastaların tedavisi esnasında kullanılabilir.

Taşıma Kapasitesi: 0 - 250 kg

Curocell M4 OP10

Curocell M4 OP10® Alternatif Basınçlı Havalı Yatak Sistemi, bası yaralarının önlenmesi ve 4. kategori ve kategorilendirilemeyen ileri seviye yaraların tedavisi sırasında hastalara konforlu bir yatış yüzeyi sunar.  Hava hücrelerini sırasıyla biri dolu biri boş olacak şekilde tutar  ve yatak yüzeyinin tamamının hasta cildine temas etmesini önleyerek yara oluşumunu engeller. Kullanıcı tarafından belirlenebilen döngü süresinde dolu hücreleri boşaltıp, boş hücreleri doldurarak yatağın hasta cildine temas eden noktalarını sürekli değiştirir. Böylece yatakta yatan hastanın cildine tüm yatağın aynı anda baskı uygulaması engellenmiş olur.

Curocell M4 OP10 / Olivia Kılıf

Curocell M4 OP10® yumuşak fakat oldukça dayanıklı malzemelerden üretilmiştir. Pompanın kullanımı son derece kolaydır. Pompa kontrol panelinden hastanın yaklaşık kilosunun ve döngü süresinin belirlenmesi doğru kullanım için yeterlidir. Kullanım sırasında çalışan pompanın ses seviyesi sadece 17dB olup uyku ortamının sessizliğinde bile fark edilmesi zordur. 12V adaptörle çalışan Curocell M4 OP10®'un elektrik tüketimi düşüktür. CPR vanası sayesinde, acil durumlarda,  yatağın içerisindeki hava kısa sürede boşaltılabilir.

Curocell M4® pompası ilk çalıştırıldığı zaman Alternatif Basınç Modun'da çalışmak üzere programlanmıştır. Ancak hastanın ihtiyacına göre Sürekli Düşük Basınç Modun'da veya Pulsating® Modun'da kullanılabilmesi mümkündür. Hastanın bakım uygulamaları esnasında yatağın tam doldurulmasını sağlayan MAX özelliği ve kullanılmadığı zamanlarda yatağın rahatça katlanıp kaldırılabilmesi için içerisindeki havayı boşaltan Pack & Go® özelliği Curocell M4®'ün kullanımını kolaylaştıran özellikleridir.

Dört yöne esneyebilen hijyenik kılıf karyolanın pozisyonunu almakta zorlanmaz.  Çamaşır makinasında max 95 °C de defalarca yıkanabilir, kimyasal dezenfektanlarla temizlenebilir. Nem ve hava geçirgen yapısı, hasta cildinin kurumaya bağlı tahriş olma riskini azaltır.  Üç tarafı fermuar çevrili olan kılıfın değişimi kolaydır. Kaynaklı dikişleri ve fermuar koruması sayesinde her türlü vücut sıvılarının yatak içerisine sızması engellenmiştir.

Yatağın ayak ucu bölgesinde bulunan hücreler hastanın topuklarında yara oluşumunu önleyecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca yatağın orta bölgesinde bulunan hava hücrelerinin basıncı karyola hareketlerine göre değişerek, oturma pozisyonunda hastanın kalça bölgesinin sıkışmasını engeller.

Ölçüler: 90x200 cm

Yatak Kalınlığı: 10 cm

Kullanım Amacı: Yara oluşumunu önlemek için ve 4. kategori ve kategorilendirilemeyen yaraların tedavisi esnasında kullanılabilir.

Taşıma Kapasitesi: 0 - 160 kg

Curocell A4 CX15

Curocell A4 CX15® Otomatik Havalı Yatak Sistemi, bası yaralarının önlenmesi ve 4. kategori ve kategorilendirilemeyen yaraların tedavisi sırasında hastalara konforlu bir yatış yüzeyi sunar.  Tam otomatik Curocell A4® pompa sistemi sayesinde hastanın ağırlığı ve yatış pozisyonunu otomatik algılar ve optimal basınç düzeyini belirler, ayrıca başka ayar yapmanıza gerek kalmaz.

Curocell A4 CX15 / Olivia Kılıf

Curocell A4 CX15® yumuşak fakat oldukça dayanıklı malzemelerden üretilmiştir. Pompanın kullanımı son derece kolaydır. Pompa kontrol panelinden hastanın yaklaşık kilosunun ve döngü süresinin belirlenmesi doğru kullanım için yeterlidir. Kullanım sırasında çalışan pompanın ses seviyesi sadece 17dB olup uyku ortamının sessizliğinde bile fark edilmesi zordur. 12V adaptörle çalışan Curocell A4 CX15®'in elektrik tüketimi düşüktür. CPR vanası sayesinde, acil durumlarda,  yatağın içerisindeki hava kısa sürede boşaltılabilir.

Curocell A4® pompa sistemi ilk çalıştırıldığı zaman Pulsating® Modun'da çalışmak üzere programlanmıştır. Ancak hastanın ihtiyacına göre Sürekli Düşük Basınç Modun'da veya Alternatif Basınç Modun'da kullanılabilmesi mümkündür. Hastanın bakım uygulamaları esnasında yatağın tam doldurulmasını sağlayan MAX özelliği ve kullanılmadığı zamanlarda yatağın rahatça katlanıp kaldırılabilmesi için içerisindeki havayı boşaltan Pack & Go® özelliği Curocell A4®'ün kullanımını kolaylaştıran özellikleridir.

Curocell A4 CX15® iki katmandan oluşur. Üstte 10cm kalınlığında hava hücrelerinden oluşan yatma yüzeyine ilave olarak altta 5 cm kalınlığında hava hücrelerinden oluşan ikinci bir katman bulunur. Bu sayede yatak hangi modda kullanılırsa kullanılsın basınç tüm yatak yüzeyine dağılır. Ayrıca bir şilteye gerek duymadan direk karyolanın üzerine yerleştirilerek kullanılabilir. Yatma yüzeyi birbirinden bağımsız hava hücrelerinden oluşmaktadır. Deformasyon durumunda her biri müstakil olarak değiştirilebilmektedir. Hava hücrelerini saran iç kaplama sayesinde Curocell A4 CX15® hastaya konforlu bir yatış deneyimi sunar.

Dört yöne esneyebilen hijyenik kılıf karyolanın pozisyonunu almakta zorlanmaz.  Çamaşır makinasında max 95 °C de defalarca yıkanabilir, kimyasal dezenfektanlarla temizlenebilir. Nem ve hava geçirgen yapısı, hasta cildinin kurumaya bağlı tahriş olma riskini azaltır.  Üç tarafı fermuar çevrili olan kılıfın değişimi kolaydır. Kaynaklı dikişleri ve fermuar koruması sayesinde her türlü vücut sıvılarının yatak içerisine sızması engellenmiştir.

Yatağın ayak ucu bölgesinde bulunan hücreler hastanın topuklarında yara oluşumunu önleyecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca yatağın orta bölgesinde bulunan hava hücrelerinin basıncı karyola hareketlerine göre değişerek, oturma pozisyonunda hastanın kalça bölgesinin sıkışmasını engeller. Baş ucu bölgesinde bulunan statik hücreler hastanın baş boyun bölgesinin desteklenmesine yardımcı olur.

Ölçüler: 90x200 cm

Yatak Kalınlığı: 15 cm

Kullanım Amacı: Yara oluşumunu önlemek için ve 4. kategori ve kategorilendirilemeyen yaraların tedavisi esnasında kullanılabilir.

Taşıma Kapasitesi: 0 - 200 kg

Bu Ürünü Satın Alabileceğiniz Mağazalar

DMO Ürün Kodu: 81811-K2254

İletişim Bilgileri

Tel:  0 (232) 330 2643  Faks:  0 (232) 330 2546

E-Posta:  info@ersamed.com.tr

Adres:  Bornova / İzmir

 • Sizi Arayalım
 • Çalışanlara Özel
 • Bayilere Özel
 • İş Başvuruları
 • Aylık Haber Postası
 • Vaka Çalışmaları
 • Deltex e-Learning
 • Bilimsel Çalışmalar
 • Garanti Koşulları
 • Nasıl Kiralarım?
 • Nasıl Satın Alırım?

Bizi Takip Edin

Alternatif & Sabit Düşük Basınçlı Havalı Yataklar

Paylaşabilirsiniz